ŞAL BAĞLAMA MODELLERİ

Tesettür giyiminde oldukça önemli bir yere sahip olan şallar, birçok farklı şekilde bağlanabilir. Hangi kıyafetin üzerine hangi rengin, şalın modeli, rengi, deseni ve şal kumaşının yapısına göre değişiklik gösteren bu teknikler şal seçiminde oldukça önemlidir. Birçok farklı teknik ve kullanılan şalla göre bağlama modelleri resimli anlatım ile detaylı bir şekilde yazımızda ele alınmıştır.

Her yıl değişen giyim ürünleri ve saç modelleri gibi şallarda hem tasarım konusunda hem de kullanım konusunda değişiklikler göstermektedir. Öncelikle şal bağlama modellerine geçmeden önce, bu konuda dikkat edilmesi gereken yer, her şalın, her bağlama tekniğiyle uyumlu olmadığıdır. Örnek verecek olursak, kalın yapılı şal modelinde, katı şal bağlama tekniği işte yaramazken, ince yapılı şallarda daha şık görüntüler ortaya çıkartabilir.

Şal seçiminde bağlama tekniği kadar şalın deseni ve rengine de dikkat etmek gerekir. Bazı desenler şal bağlama teknikleriyle uyumlu değildirler. Bu tür desene sahip olan şalların ve tekniklerin birlikte kullanılması hem bağlama modelini hem de desenin belli olmamasına neden olabilir. Şal secim noktasında mutlaka buna dikkat edilmesi gerekir.

Şal seçiminde ve bağlama tekniklerin de dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kişinin, gideceği mekân, yüz hatları, seçilen kıyafet gibi etkenler şal seçiminde oldukça önemlidir. Tüm bu belirtilen adımlar dikkate alındıktan sonra saçların tamamını içine alan, şal ile uyumlu renkte bone seçimi yapılmalıdır. Aşağıda sizlere farklı şekillerde şal bağlama modelleri resimli örneklerle gösterilmiştir. Bu örnekleri detaylı bir şekilde inceledikten sonra sizin için en uygun olan şal seçimini yaparak şal bağlama modelini uygulayabilirsiniz.

Translate »